ПРОФОРІЄНТАЦІЙНА РОБОТА

Свідомий і обґрунтований вибір майбутньої професії випускниками загальноосвітніх навчальних закладів є запорукою розкриття і розвитку ними власних потенційних можливостей, основою для успішної життєвої самореалізації і самоствердження в суспільстві. Цей процес – найважливіша складова розвитку особистості і є обов'язковою умовою її подальшої професіоналізації. При цьому формується ставлення особистості до себе як до суб'єкта майбутньої професійної діяльності, а результатом є її готовність до визначення варіантів самореалізації у певній професійній діяльності в умовах сучасного ринку праці. На сучасному етапі розвитку України ситуація на ринку праці поступово стабілізується та відзначається позитивною динамікою. Підвищення економічної активності населення, сприяння його зайнятості, боротьба з бідністю, посилення соціального захисту від безробіття, створення конкурентних переваг робочої сили шляхом державного регулювання ринку праці входять в число національних пріоритетів і стратегічних завдань Президента і Уряду України. Необхідними умовами виконання цих завдань є підвищення професійних якостей робочої сили та формування соціально відповідального ставлення до вибору професії здобувачів освіти. Однією з важливих умов успішної професійної адаптації є своєчасно здійснена професійна орієнтація. Вибір професії, яка максимально відповідає індивідуальним здібностям, нахилам та інтересам людини, – запорука його успіху в майбутній професійній діяльності. Професійна дезорієнтація школярів сприяє формуванню невпевненості у власному професійному майбутньому. У той же час професійно-кваліфікаційний дисбаланс на ринку праці загрожує гальмуванням ринкових перетворень в економіці країни та області. Як засвідчує освітня практика, випускники загальноосвітніх навчальних закладів внаслідок незнання технологій професійного самовизначення, невміння проєктувати свій життєвий і професійний шлях в сучасних ринкових умовах 2 стикаються зі значними труднощами при виборі майбутньої професії. Як правило, самостійно обрані ними професії не повною мірою відповідають, з одного боку – потребам ринку праці, а з іншого – особистісним якостям самих учнів. Поняття, мета, методи та етапи профорієнтаційної роботи Професійна орієнтація – це система заходів, спрямованих на забезпечення активного, свідомого професійного самовизначення, засвоєння здобувачами освіти знань про соціально-економічні й психофізіологічні основи вибору професії. Головна мета психолого-педагогічного супроводу професійного самовизначення здобувачів освіти – формування у них компетентності у виборі професії як системи базових характеристик, потрібних для успішного планування, коригування і реалізації перспектив власного професійного розвитку.