Бориспіль. Бориспільський НВК "Ліцей "Дизайн-освіта" імені Павла Чубинського"


remember me

 


Міністерство oсвіти і науки, молоді та спорту України
Педагогічна преса Національна дитяча гаряча лінія

Навчальні проекти

«Щасливе життя – життя без насильства. Роль театральної діяльності у  формуванні правової культури дітей та учнівської молоді».

 

Однією з актуальних проблем, які стоять перед сучасним українсь­ким суспільством, є подолання і профілактика проявів насильства щодо особистості.

Насильство має вираження у війнах, убивствах, знеціненні життя, пануванні таких явищ, як: антигуманність, агресія, жорстокість.

 

 

 

 

 Проблема безпеки людського життя, її ментальних, соціальних і духовних надбань сьогодні є надзвичайно насущною і важливою.

Питанням попередження будь-яких насильницьких дій щодо дітей у виховній роботі нашого ліцею приділяється велика увага. У цьому і полягає суть превентивного виховання – всі ми знаємо, що попередити будь-яке негативне явище значно легше та ефективніше ніж боротися потім з його наслідками.

Одним з нових напрямків у навчально-виховному процесі нашого ліцею є застосування музично-театральної діяльності. Загальновідомо, що дитина у процесі життя та навчання постійно накопичує знання про світ, людські стосунки, набуває певних уявлень про естетику дійсності, художні явища мистецтва тощо. Заняття театральною творчістю сприяють концентрації особливої уваги та чутливості до вчинків iнших людей у життi, розвитку вмiння бачити, розумiти мету i значення різноманітних дій людини. Театральне мистецтво, демонструючи майстерність творчого перевтілення, викликає в дітей потребу у власному перевтіленні, у реалізації власних ідей,  таким чином спонукаючи дитину до особистісного самовираження та самоудосконалення.

 

 

 

 

 

 

 

 

Київська обласна держадміністрація

Департамент освіти і науки

Управління освіти і науки Бориспільської міської ради

Бориспільський НВК «Ліцей «Дизайн-освіта» імені Павла Чубинського –

 спеціалізована школа І-ІІІ ступенів»

 

 

 

Всеукраїнський конкурс «Моральний вчинок»

 

 

«Пташина планета»

Екологічний проект

(вікова група – учні 1-4 класів)

 

Автори проекту:

Гук Лариса Володимирівна, вчитель початкових класів;

Адамець Людмила Олексіївна, заступник директора з навчально-виховної роботи;

Ільєнко Наталя Василівна, вчитель інформатики

 

м. Бориспіль, 2014 р.

Екологічний проект

Мета:

Гуманне ставлення до природи, охорона довкілля, збереження краси природи, озеленення території закладу, допомога пташкам у важких кліматичних умовах.

 • Завдання проекту:
 • виховання високих моральних якостей;
 • екологічне виховання молоді;
 • виховання відповідальності за стан довкілля;
 • піклування про пернатих птахів;
 • допомога птахам у важкий зимовий період;
 • створення  еколого-дозвільної зони для відпочинку на території закладу;
 • формування загальнолюдських цінностей;
 • висадження нових видів декоративних дерев;
 • створення ландшафтного дизайну на подвір’ї ліцею;
 • виховання активної життєвої позиції учасників проекту.

 

Актуальність проекту:

Проблема збереження природи, охорона перелітних птахів; допомога птахам у зимовий період, створення екологічно-дозвільної зони для учнів закладу; створення умов для добрих починань.

Учасники проекту:

Учні, батьки, вчителі, учнівське самоврядування, спонсори.

Опис проекту:

Творча група «Еколог»

 1. Обрізати сухі гілляки на деревах та кущах.

 

 1. Облаштувати клумби та зони відпочинку, створити альпійську гірку – окрасу газону (Додаток 9).
 2. Розвісити годівнички на зиму.
 3. Виготовити шпаківні до прильоту птахів.
 4. Виступ екологічної агітбригади.
 5. Створення сценаріїв на тему «Захистимо рідну природу».
 6. Створення і демонстрація учнівських презентацій про екологічні проблеми землі на уроках природознавства та інформатики.
 7. Акції: «Навколишнє середовище і відходи» (утилізація батарейок), «Парад квітів біля школи» (благоустрій та висаджування квітів), «Найщедріша годівничка», «День зустрічі птахів».
 8. Створення етнічного куточка на території закладу.

 

Реалізація  проекту:

«Добрі справи»

 1. Озеленення території закладу – висаджено туї.
 2. Створено газон із зеленим покриттям.
 3. Облаштовано альпійські гірки.
 4. Закладено квітник-розарій.
 5. Проведено акції «Зустріч птахів», «Гарна годівничка – сита пташка».

 

Творча група «Еколог»

Виготовлення годівничок із сердечок, намазаних завареним борошном і посипаних насінням, крупою; виготовлення годівничок із пластикових пляшок та паперових пакетів; розміщення шпаківень на деревах; урок-зустріч з орнітологом Ігорем Землянських з метою ознайомлення з видовим різноманіттям птахів рідного краю (Додаток 5); прочитання його книги «Наші птахи» (Додаток 8). Випуск стінгазети «Знай і оберігай пташок рідного краю». Екскурсія у музей на виставку робіт художника-орнітолога Ігоря Землянських (Додаток 1). Вікторина про птахів, загадки.

Акція «Найщедріша годівничка»

Прикрашення дерева паперовими пташками, годівничками, стрічками до Дня зустрічі птахів. Проведення свята «Стрітення», випікання жайворонків з тіста – символу приходу весни і повернення птахів. (Додаток 7). Створення учнями казок про птахів, малюнки учнів про птахів (Додатки 3-4).

Свято зустрічі птахів «Лиш перелітний птах торкнувся світання…». Виготовлення пташок із паперу на заняттях гуртка «Умілі руки». Виготовлення листівок-подяк батькам учнів, що брали участь у виготовленні шпаківень.

Перспективи проекту.

 • Подальше упорядкування екологічно-дозвільної зони для відпочинку учнів.
 • Розміщення матеріалів на сайті ліцею.
 • Розміщення штучних гніздівель.
 • Допомога птахам.
 • Традиційне проведення свята Зустрічі птахів з метою виховання небайдужості, милосердя в соціумі.
 • Згуртування школярів навколо добрих справ, які вони можуть самі здійснювати.
 • Довгостроковість.

 

Результати проекту.

 • Реалізація проекту дала можливість привернути увагу учнів та батьківської громади до проблеми захисту птахів на території Борисполя.
 • Участь  в проекті виховує гуманне ставлення до пернатих друзів та навколишнього середовища.
 • Сприяє виробленню активної життєвої позиції.

Авторська збірка вчителя початкових класів Л.В.Гук «Пізнаємо світ разом»

 

 

 

 

Бориспільський навчально-виховний комплекс «Ліцей «Дизайн-освіта» імені Павла Чубинського – спеціалізована школа І-ІІІ ступенів»

Культурологічний проект

1. Опис проекту.

1.1. Мета проекту

Формування моральних якостей і духовної культури особистості, активної життєвої позиції, національної свідомості, засвоєння кращих культурних надбань нашого народу, піднесення престижу української культури.

1.2. Завдання проекту

 • Пропагування кращих здобутків національної культурної спадщини;
 • популяризація життя і творчості Павла Чубинського – славетного земляка, етнографа, фольклориста, вченого, громадського діяча, творця Державного Гімну, його вагомого внеску у розвиток вітчизняної науки та культури;
 • Розвиток музейної справи у навчальному закладі;
 • Адаптація учня в соціумі;
 • Залучення до науково-дослідницької діяльності у системі МАН, краєзнавчої, пошукової, художньо-естетичної роботи;
 • Професійна орієнтація.

1.3. Актуальність проекту

Актуальність проекту продиктована самим життям. Формування духовної культури особистості, моральності, національної свідомості на культурологічній основі, прищеплення любові до рідної землі, мови, традицій, звичаїв сприятиме піднесенню пріоритетів духовності у суспільстві та виробленню системи цінностей, самореалізації кожної особистості, вияву громадянської позиції.

1.4. Учасники проекту

Учні, учителі, батьки, громада міста, працівники музею, асоціація «Козацтво», учнівське самоврядування, громадська організація «Молодь ХХІ століття».

1.5. Стислий опис проекту

Бориспільський НВК «Ліцей «Дизайн-освіта» імені Павла Чубинського» носить ім’я творця Державного Гімну України Павла Чубинського, який народився у Борисполі, прагнув створити школу для дітей з бідних сімей,  але влада не дозволила. Захищав інтереси простих селян, збирав усну народну творчість, відвідав могилу Кобзаря на Чернечій горі у Каневі з Миколою Лисенком, а будучи студентом Петербурзького університету, брав участь у похованні Тараса Шевченка, провів одноденний перепис населення у Києві в той час, коли заборонялося усе українське, читав лекції українською мовою у церкві, за що був засланий в далекий північний край – Архангельську губернію на 7 років. Комуністична влада згадувати ім’я Чубинського забороняла.

За часів Незалежності наш заклад вийшов ініціатором у відновленні садиби Чубинського, у відкритті пам’ятника Чубинському у місті, на його малій батьківщині,  у проведенні конференцій про життя і творчість П.Чубинського, а також вечорів, свят з метою популяризації імені славетного земляка, його заслуг у національній культурі. Розгорнулася дослідницька робота, пошукова, наукова. Учні писали реферати про соратників, однодумців, відшукували родичів, щоб створити генеалогічне дерево роду Чубинського, а корені його загубилися аж у Франції. Зустрічалися з науковцями, які досліджували творчість Павла Чубинського. До реалізації проекту долучилися міська рада, громада міста, а також науковці з Інституту філології Національного університету імені Тараса Шевченка. Попередня пошукова робота вилилася у створення музею Павла Чубинського у навчальному закладі(2005р.), який став гордістю нашого закладу і міста. Народився проект, основним завданням якого є виховання патріотизму та загальнолюдських цінностей на основі творчої спадщини творця Державного Гімну. Збереження пам’яті про видатного земляка для наступних поколінь – одне із пріоритетних завдань проекту. 

2.Опис діяльності

    Перелік заходів, що були проведені під час реалізації проекту

 • Створено музей Павла Чубинського (2005 рік).
 • Діє екскурсійна група з учнів 8, 11 класів.
 • Проведені екскурсії для учнів шкіл міста та гостей міста.
 • Постійно проводяться музейні уроки, виховні години.
 • Розроблені заходи по вшануванню Павла Чубинського.
 • Налагоджені тісні зв’язки з Інститутом філології Національного університету імені Тараса Шевченка та  Міжнародною асоціацією «Козацтво».
 • У навчальному закладі проведені конференції, читання, присвячені життю і творчості Павла Чубинського.
 • Випустили і розповсюдили газети «Дизайн-освіта» серед шкіл міста.
 • Розробили та реалізували сценарії уроків, свят, лінійок, усних журналів про життя і творчість Павла Чубинського.
 • Залучення засобів масової інформації до пропаганди загальнолюдських, духовних та моральних цінностей.
 • Провели відкриті виховні заходи з метою популяризації імені Павла Чубинського.
 • У ліцеї відбулися зустрічі з лауреатами премії імені Павла Чубинського.
 • Ліцеїсти є переможцями та призерами фестивалів фольклорних колективів, творчих конкурсів різних рівнів.
 • Учнями написано значну кількість науково-дослідницьких робіт на основі вивчення творів Чубинського.
 • Щорічно відбуваються заходи, присвячені вшануванню Тараса Шевченка.
 • Ініціатива проведення акції «Державний Гімн – національна святиня»
 • Залучення ліцеїстів до вивчення кращих культурних скарбів нашого народу в музеях, театрах та екскурсійних подорожах мальовничими куточками України.

3. Результати реалізації проекту

3.1.Основі результати реалізації проекту

 • Проведення екскурсійною групою учнів 11 класу екскурсій у постійно діючому  музеї Павла Чубинського.
 • Організація та проведення щорічних Всеукраїнських конференцій та читань «Фольклор і література в історичному розвитку та Державотворенні України» (2005 р.), «Наукова та літературна спадщина Павла Чубинського у державотворчих процесах України» (2006-2008 рр.), «Українська культура в історичному розвитку та державотворенні», до 170-річниці від дня народження Павла Чубинського (2009-2011 рр.).
 • Виконання Держаного Гімну на початку робочого тижня черговим класом і підняття прапора.
 • Покладання квітів до могили та пам’ятника Павла Чубинського до знаменних дат.
 • Висвітлення життя і творчості Павла Чубинського у виступах вчителів та учнів на конференціях та читаннях, в засобах масової інформації.
 • Презентація книги краєзнавця Андрія Зиля «Народознавець. Павло Чубинський і його доба» (2009 р.).
 • Проведено такі виховні заходи: усний журнал «Грані таланту Павла Чубинського», літературно-музична композиція «Будь славен, невмирущий батько Гімну!», фольклорні свята «Я син твій, нене Україно!», «Я в світі щиро працював», лінійка «Людей і правду я любив», урочистий вечір «Я жнив своїх таки діждусь».
 • Дослідження учнями праць Павла Чубинського дає плідний матеріал  для написання науково-дослідницьких робіт на теми: «Коса – дівоча краса», «Український віночок – як народний символ», «Вірування наших предків», «Українські замовляння», «Весільні пісні в шлюбному обряді», «Ярмарок як синтез обрядових та фольклорних ремінісценцій»[та захисту на високому рівні у конкурсах МАН.
 • Участь ліцеїстів у Всеукраїнській акції «Ваш голос почують» до 150-річниці написання Державного Гімну. Заспівали гімн у закладі і відіслали ролик на конкурс.
 • Беремо участь у щорічному фольклорному фестивалі, присвяченому дню народження Павла Чубинського та стаємо переможцями. Дитячий фольклорний колектив «Паростки» виступив з обрядом  Андріївські вечорниці, «Іде весела Коляда» та «Веселий ярмарок».
 • Виступ фольклорного колективу із «Веселим ярмарком», створеним на основі фольклорних традицій, записаних Павлом Чубинським, був представлений на Всеукраїнському конкурсі гумору та фольклору імені Павла Глазового у місті Київ та транслювався  по телебаченню як лауреат найвищої нагороди – Гран-Прі. Учасники фольклорного колективу провели благодійну акцію і виступили зі сценарієм «Веселого ярмарку» в дитячому будинку «Наш дім» перед  дітьми- інвалідами.
 • У ліцеї відбувається щороку до дня Покрови  свято «Посвята в козачата». Присягу проводять справжні козаки з асоціації «Козацтво», а учасники проекту, учні 10 класу, проводять театралізоване дійство «Козацькому роду нема переводу».
 • Традицією стало проведення у ліцеї Шевченківських днів: конкурс читців поезії Тараса Шевченка, усних журналів «Нам треба голосу твого, Тарасе!», літературно-мистецьких композицій «Ну, що б, здавалося, слова…», «Ми пам’ятаємо заповіти Кобзаря».
 • Проводяться зустрічі ліцеїстів із лауреатами премії імені Павла Чубинського, зокрема краєзнавцем, автором книги «Народознавець. Павло Чубинський і його доба»; поетом, членом Національної спілки письменників Миколою Боровком – презентація збірки «Галактика очей» та «Ронделі»; поетом, членом Національної спілки письменників, заслуженим діячем мистецтв, редактором журналу «Дніпро» Миколою Луківим, народною артисткою України Тетяною Негрій; випускницею ліцею, поетесою, переможницею літературного конкурсу молодих авторів «Коронація слова» Світланою Дідух.
 • З метою ознайомлення з традиціями, звичаями, культурною спадщиною українського народу учні ліцею побували на екскурсіях в містах: Львові, Каневі, Кам’янець-Подільському, Чернівцях, Чернігові, Полтаві, Івано-Франківську, Коломиї, Яремчі, Умані, Одесі; відвідали значну кількість музеїв та виставок міста Києва; збагатили культурний рівень, переглянувши вистави «Кайдашева сім’я», «Мартин Боруля», «Перехресні стежки», «Наталка Полтавка» в Національному театрі імені І.Франка; в театрі оперети – «Сільву»; в театрі Національної опери – балет «Лебедине озеро», в мистецькому центрі імені Леся Курбаса – виставу «Мина Мазайло».
 • Учні співпрацюють із краєзнавчим музеєм «Сучасний Бориспіль», в якому беруть участь у відкритті виставок, у зустрічах з видатними митцями, зокрема письменниками Дмитром Чередніченком та Галиною Кирпою; у майстер-класах з народних традицій, фотовиставках «Жіночий портрет» та «Світ – очима дітей».

3.2. Вплив проекту на місцеву громаду

     Діяльність учнів в рамках проекту допомогла мешканцям міста дізнатися більше про славетного земляка, творця Державного Гімну, про його заслуги в галузі фольклористики та культури рідного краю і  відчути себе причетними до малої батьківщини Павла Чубинського, залучити до популяризації імені етнографа, фольклориста, вченого через засоби масової інформації. Проект дав поштовх до народження нового проекту «Від квітучого закладу – до квітучих міста і України».

3.3. Перспективи розвитку проекту

Проект довгостроковий. У рамках проекту планується подальше проведення пошукової, краєзнавчої, науково-дослідницької роботи для збереження культурних та духовних надбань попередніх поколінь: розробка туристичного маршруту «Шляхами Павла Чубинського». Зібрати кошти на спорудження погруддя Павлу Чубинському на подвір’ї ліцею. Підняти клопотання перед міською радою про назву однієї з  нових вулиць міста іменем Павла Чубинського. Запропонувати ввести вивчення спецкурсу про життя і творчість Чубинського в школах міста та України. Створити нові стенди у музеї «Чубинський і сучасність»

 

 

 

 

УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИ БОРИСПІЛЬСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

БОРИСПІЛЬСЬКИЙ НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНИЙ КОМПЛЕКС «ЛІЦЕЙ «ДИЗАЙН-ОСВІТА» ІМЕНІ ПАВЛА ЧУБИНСЬКОГО

 

 

МІСЬКИЙ ЕТАП ОБЛАСНОГО КОНКУРСУ НА КРАЩИЙ СУСПІЛЬНОЗНАЧУЩИЙ ПРОЕКТ УЧНІВСЬКОГО САМОВРЯДУВАННЯ

 

Номінація «Екологія»

 

«Від квітучого закладу – до квітучих міста і України»

 

 

Проект підготували:

 учнівське самоврядування Бориспільського НВК «Ліцей «Дизайн-освіта» імені Павла Чубинського.

Керівник проекту:

 Деркач Тетяна Миколаївна, педагог-організатор НВК

 

м. Бориспіль - 2015

 

Проект

 (екологічний)

«Від квітучого закладу – до квітучих міста і України»

 Мета проекту: формування активної життєвої позиції особистості, здатної змінити світ на краще. Гуманне ставлення до природи, охорона довкілля, збереження краси природи, озеленення території закладу, допомога пташкам у важких кліматичних умовах.    

Завдання:

      Виховання естетичних смаків, гуманного ставлення до природи:

 •  піклування про пернатих птахів;
 • створення еколого-дозвільної зони для відпочинку на території закладу;
 • створення привабливого вигляду шкільного подвір’я за допомогою ландшафтного дизайну;
 • облаштування етнографічного куточка ( виготовлення макетів для куточка на уроках етнодизайну);

          –  спонукати ровесників до творчих справ;

 • залучати до участі у гуртках, клубах, студіях;
 • розвивати талант організатора, лідера, вміння спілкуватися з ровесниками;
 • виховувати потребу у веденні здорового способу життя;
 • нести особисту відповідальність за благоустрій навчального закладу, екологію, довкілля.

Актуальність проекту:

Проблема збереження природи, турбота про птахів взимку, створення зони відпочинку для учнів закладу, створення умов для добрих починань.

Форми роботи:

Робота у гуртку ландшафтного дизайну;

усні журнали з екологічної тематики;

участь в акціях з упорядкування території закладу та міста;

 участь в акціях : «Найкраща годівничка», «Парад квітів біля школи», «Навколишнє середовище і відходи»,  «Посади дерево»;

 виступи екологічних агітбригад з метою привернення уваги школярів до   екологічних проблем нашого міста;

зустріч з художником-орнітологом Ігорем Землянських;

написання науково-дослідницьких робіт на екологічну тематику;

проведення свят «Зустрічі птахів», «День Землі», «День Довкілля»;

створення етнографічного куточка на подвір’ї ліцею.

Очікувані результати:

випускник ліцею – компетентна особистість, здатна до вирішення життєвих проблем, свідомий громадянин суспільства, гордий за свої результати спільної корисної праці; набуття досвіду дизайнера свого помешкання та ландшафтного дизайну; лідера, організатора, керівника, благодійника.

Учасники проекту:

учні 7 – 11 класів, учнівське самоврядування, яке є генератором ідей та залучає до співпраці батьків, учителів, класних керівників, спонсорів.

 Опис діяльності.

 План реалізації проекту  І етап (підготовчий)

 • Залучення учнів до гуртка етнодизайну;
 • вивчення ландшафтного дизайну;
 • створення макетів  «Моя садиба». Виставка робіт у школі;
 • участь у конкурсі макетів;
 • вивчення та проектування дизайну клумби, газону ліцею;
 • усні журнали «Квіти – очі землі»,  «Мій край в легендах і переказах»;
 • круглий стіл «Яким я бачу свій ліцей у різні пори року?»
 • екологічне свято «Землі зелений дивосвіт».

 ІІ етап «Краса довкілля» (етап реалізації)

Творча група «Еколог»

 • Розвішування годівничок на зиму. Виготовлення їх із сердечок, намазаних завареним борошном і посипаних насінням, крупою; із пластикових пляшок та паперових пакетів;
 • виготовлення  шпаківень до прильоту птахів та розміщення на деревах;
 • урок-зустріч з орнітологом Ігорем Землянських з метою ознайомлення з видовим різноманіттям птахів рідного краю, прочитання його книги «Наші птахи»;
 • створення сценаріїв на тему «Захистимо рідну природу»;
 • створення і демонстрація учнівських презентацій про екологічні проблеми землі;
 • акції: «Навколишнє середовище і відходи» (утилізація батарейок), «Квітуче подвір’я школи» (благоустрій та висаджування квітів), «Найщедріша годівничка», «День зустрічі птахів»;                         
 • вікторина про птахів, загадки для молодших школярів;
 • участь у  ліцейному конкурсі агітбригад та участь у міському   конкурсі  агітбригад «Молодь за чисте довкілля» до  Дня землі;
 • написання науково-дослідницьких робіт (МАН) на екологічну   тематику,          участь в учнівських  науково-практичних конференціях та екофестивалях ( м.Ржищів).

 

Творча група «Дизайнери»

 

      Акція «Благоустрій території навчального закладу».

 • Облаштування клумби та зони відпочинку, створення альпійської гірки – окраси газону;
 • скопування клумб;
 • озеленення газону;
 • створення ландшафтної гірки;
 • висадження квітів на клумбах 100 корінців троянд;
 • висадження туй, ялинок, калини;
 • створення проекту для етнографічного куточка.
 • акція «Найщедріша годівничка», прикрашення дерева паперовими пташками, годівничками, стрічками до Дня зустрічі птахів.
 • проведення свята «Стрітення», випікання жайворонків з тіста – символу приходу весни і повернення птахів.
 • майстер-клас з виготовлення пташок із паперу для учнів 1-А, 1-Б класів. Виготовлення листівок-подяк батькам учнів, що брали участь у виготовленні шпаківень.

Результати проекту: (Додаток-звіт)

 1. Озеленення території закладу – висаджено туї.
 2. Створено газон із зеленим покриттям.
 3. Облаштовано альпійські гірки.
 4. Закладено квітник-розарій.
 5. Розпочато створення етнографічного куточка.
 6. Розвішано на території закладу близько 50 годівничок та шпаківень.

 

Перспективи проекту:

 

 • Подальше упорядкування екологічно-дозвільної зони для відпочинку учнів.
 • Розміщення матеріалів на сайті ліцею.
 • Допомога птахам.
 • Традиційне проведення свята Зустрічі птахів з метою виховання небайдужості, милосердя в соціумі.
 • Згуртування школярів навколо добрих справ, які вони можуть самі здійснювати.
 • Довгостроковість.

 

Подальші плани

 

 • Реалізація проекту дала можливість привернути увагу учнів та батьківської громади до проблеми захисту птахів на території Борисполя.
 • Участь  в проекті виховує гуманне ставлення до пернатих друзів та навколишнього середовища.
 • Сприяє виробленню активної життєвої позиції та розвитку ініціативи учнівської молоді.
 • залучає молодь громади міста до поліпшення екології України, довкілля, міста, ліцею.

      Проект довгостроковий універсальний, розрахований на участь учнівського самоврядування, батьківської громади, спонсорів, органів міського самоврядування.

 

 

 

 

Керівники проекту: Ільєнко Н. В.,

класний керівник 10 класу,

 Адамець Л.О., заступник директора

з навчально-виховної роботи

Культурологічний проект

« Дух українства»

 

 

 

1. Опис проекту.

1.1. Мета проекту

Формування моральних якостей і духовної культури особистості, активної життєвої позиції, національної свідомості, засвоєння кращих культурних надбань нашого народу, піднесення престижу української культури.

1.2. Завдання проекту

 • Пропагування кращих здобутків національної культурної спадщини;
 • популяризація життя і творчості Павла Чубинського – славетного земляка, етнографа, фольклориста, вченого, громадського діяча, творця Державного Гімну, його вагомого внеску у розвиток вітчизняної науки та культури;
 • Розвиток музейної справи у навчальному закладі;
 • Адаптація учня в соціумі;
 • Залучення до науково-дослідницької діяльності у системі МАН, краєзнавчої, пошукової, художньо-естетичної роботи;
 • Професійна орієнтація.

1.3. Актуальність проекту

Актуальність проекту продиктована самим життям. Формування духовної культури особистості, моральності, національної свідомості на культурологічній основі, прищеплення любові до рідної землі, мови, традицій, звичаїв сприятиме піднесенню пріоритетів духовності у суспільстві та виробленню системи цінностей, самореалізації кожної особистості, вияву громадянської позиції.

1.4. Учасники проекту

Учні, учителі, батьки, громада міста, працівники музею, асоціація «Козацтво», учнівське самоврядування, громадська організація «Молодь ХХІ століття».

1.5. Стислий опис проекту

Бориспільський НВК «Ліцей «Дизайн-освіта» імені Павла Чубинського» носить ім’я творця Державного Гімну України Павла Чубинського, який народився у Борисполі, прагнув створити школу для дітей з бідних сімей,  але влада не дозволила. Захищав інтереси простих селян, збирав усну народну творчість, відвідав могилу Кобзаря на Чернечій горі у Каневі з Миколою Лисенком, а будучи студентом Петербурзького університету, брав участь у похованні Тараса Шевченка, провів одноденний перепис населення у Києві в той час, коли заборонялося усе українське, читав лекції українською мовою у церкві, за що був засланий в далекий північний край – Архангельську губернію на 7 років. Комуністична влада згадувати ім’я Чубинського забороняла.

За часів Незалежності наш заклад вийшов ініціатором у відновленні садиби Чубинського, у відкритті пам’ятника Чубинському у місті, на його малій батьківщині,  у проведенні конференцій про життя і творчість П.Чубинського, а також вечорів, свят з метою популяризації імені славетного земляка, його заслуг у національній культурі. Розгорнулася дослідницька робота, пошукова, наукова. Учні писали реферати про соратників, однодумців, відшукували родичів, щоб створити генеалогічне дерево роду Чубинського, а корені його загубилися аж у Франції. Зустрічалися з науковцями, які досліджували творчість Павла Чубинського. До реалізації проекту долучилися міська рада, громада міста, а також науковці з Інституту філології Національного університету імені Тараса Шевченка. Попередня пошукова робота вилилася у створення музею Павла Чубинського у навчальному закладі(2005р.), який став гордістю нашого закладу і міста. Народився проект, основним завданням якого є виховання патріотизму та загальнолюдських цінностей на основі творчої спадщини творця Державного Гімну. Збереження пам’яті про видатного земляка для наступних поколінь – одне із пріоритетних завдань проекту. 

2.Опис діяльності

    Перелік заходів, що були проведені під час реалізації проекту

 • Створено музей Павла Чубинського (2005 рік).
 • Діє екскурсійна група з учнів 8, 11 класів.
 • Проведені екскурсії для учнів шкіл міста та гостей міста.
 • Постійно проводяться музейні уроки, виховні години.
 • Розроблені заходи по вшануванню Павла Чубинського.
 • Налагоджені тісні зв’язки з Інститутом філології Національного університету імені Тараса Шевченка та  Міжнародною асоціацією «Козацтво».
 • У навчальному закладі проведені конференції, читання, присвячені життю і творчості Павла Чубинського.
 • Випустили і розповсюдили газети «Дизайн-освіта» серед шкіл міста.
 • Розробили та реалізували сценарії уроків, свят, лінійок, усних журналів про життя і творчість Павла Чубинського.
 • Залучення засобів масової інформації до пропаганди загальнолюдських, духовних та моральних цінностей.
 • Провели відкриті виховні заходи з метою популяризації імені Павла Чубинського.
 • У ліцеї відбулися зустрічі з лауреатами премії імені Павла Чубинського.
 • Ліцеїсти є переможцями та призерами фестивалів фольклорних колективів, творчих конкурсів різних рівнів.
 • Учнями написано значну кількість науково-дослідницьких робіт на основі вивчення творів Чубинського.
 • Щорічно відбуваються заходи, присвячені вшануванню Тараса Шевченка.
 • Ініціатива проведення акції «Державний Гімн – національна святиня»
 • Залучення ліцеїстів до вивчення кращих культурних скарбів нашого народу в музеях, театрах та екскурсійних подорожах мальовничими куточками України.

3. Результати реалізації проекту

3.1.Основі результати реалізації проекту

 • Проведення екскурсійною групою учнів 11 класу екскурсій у постійно діючому  музеї Павла Чубинського.
 • Організація та проведення щорічних Всеукраїнських конференцій та читань «Фольклор і література в історичному розвитку та Державотворенні України» (2005 р.), «Наукова та літературна спадщина Павла Чубинського у державотворчих процесах України» (2006-2008 рр.), «Українська культура в історичному розвитку та державотворенні», до 170-річниці від дня народження Павла Чубинського (2009-2011 рр.).
 • Виконання Держаного Гімну на початку робочого тижня черговим класом і підняття прапора.
 • Покладання квітів до могили та пам’ятника Павла Чубинського до знаменних дат.
 • Висвітлення життя і творчості Павла Чубинського у виступах вчителів та учнів на конференціях та читаннях, в засобах масової інформації.
 • Презентація книги краєзнавця Андрія Зиля «Народознавець. Павло Чубинський і його доба» (2009 р.).
 • Проведено такі виховні заходи: усний журнал «Грані таланту Павла Чубинського», літературно-музична композиція «Будь славен, невмирущий батько Гімну!», фольклорні свята «Я син твій, нене Україно!», «Я в світі щиро працював», лінійка «Людей і правду я любив», урочистий вечір «Я жнив своїх таки діждусь».
 • Дослідження учнями праць Павла Чубинського дає плідний матеріал  для написання науково-дослідницьких робіт на теми: «Коса – дівоча краса», «Український віночок – як народний символ», «Вірування наших предків», «Українські замовляння», «Весільні пісні в шлюбному обряді», «Ярмарок як синтез обрядових та фольклорних ремінісценцій»[та захисту на високому рівні у конкурсах МАН.
 • Участь ліцеїстів у Всеукраїнській акції «Ваш голос почують» до 150-річниці написання Державного Гімну. Заспівали гімн у закладі і відіслали ролик на конкурс.
 • Беремо участь у щорічному фольклорному фестивалі, присвяченому дню народження Павла Чубинського та стаємо переможцями. Дитячий фольклорний колектив «Паростки» виступив з обрядом  Андріївські вечорниці, «Іде весела Коляда» та «Веселий ярмарок».
 • Виступ фольклорного колективу із «Веселим ярмарком», створеним на основі фольклорних традицій, записаних Павлом Чубинським, був представлений на Всеукраїнському конкурсі гумору та фольклору імені Павла Глазового у місті Київ та транслювався  по телебаченню як лауреат найвищої нагороди – Гран-Прі. Учасники фольклорного колективу провели благодійну акцію і виступили зі сценарієм «Веселого ярмарку» в дитячому будинку «Наш дім» перед  дітьми- інвалідами.
 • У ліцеї відбувається щороку до дня Покрови  свято «Посвята в козачата». Присягу проводять справжні козаки з асоціації «Козацтво», а учасники проекту, учні 10 класу, проводять театралізоване дійство «Козацькому роду нема переводу».
 • Традицією стало проведення у ліцеї Шевченківських днів: конкурс читців поезії Тараса Шевченка, усних журналів «Нам треба голосу твого, Тарасе!», літературно-мистецьких композицій «Ну, що б, здавалося, слова…», «Ми пам’ятаємо заповіти Кобзаря».
 • Проводяться зустрічі ліцеїстів із лауреатами премії імені Павла Чубинського, зокрема краєзнавцем, автором книги «Народознавець. Павло Чубинський і його доба»; поетом, членом Національної спілки письменників Миколою Боровком – презентація збірки «Галактика очей» та «Ронделі»; поетом, членом Національної спілки письменників, заслуженим діячем мистецтв, редактором журналу «Дніпро» Миколою Луківим, народною артисткою України Тетяною Негрій; випускницею ліцею, поетесою, переможницею літературного конкурсу молодих авторів «Коронація слова» Світланою Дідух.
 • З метою ознайомлення з традиціями, звичаями, культурною спадщиною українського народу учні ліцею побували на екскурсіях в містах: Львові, Каневі, Кам’янець-Подільському, Чернівцях, Чернігові, Полтаві, Івано-Франківську, Коломиї, Яремчі, Умані, Одесі; відвідали значну кількість музеїв та виставок міста Києва; збагатили культурний рівень, переглянувши вистави «Кайдашева сім’я», «Мартин Боруля», «Перехресні стежки», «Наталка Полтавка» в Національному театрі імені І.Франка; в театрі оперети – «Сільву»; в театрі Національної опери – балет «Лебедине озеро», в мистецькому центрі імені Леся Курбаса – виставу «Мина Мазайло».
 • Учні співпрацюють із краєзнавчим музеєм «Сучасний Бориспіль», в якому беруть участь у відкритті виставок, у зустрічах з видатними митцями, зокрема письменниками Дмитром Чередніченком та Галиною Кирпою; у майстер-класах з народних традицій, фотовиставках «Жіночий портрет» та «Світ – очима дітей».

3.2. Вплив проекту на місцеву громаду

     Діяльність учнів в рамках проекту допомогла мешканцям міста дізнатися більше про славетного земляка, творця Державного Гімну, про його заслуги в галузі фольклористики та культури рідного краю і  відчути себе причетними до малої батьківщини Павла Чубинського, залучити до популяризації імені етнографа, фольклориста, вченого через засоби масової інформації. Проект дав поштовх до народження нового проекту «Від квітучого закладу – до квітучих міста і України».

3.3. Перспективи розвитку проекту

Проект довгостроковий. У рамках проекту планується подальше проведення пошукової, краєзнавчої, науково-дослідницької роботи для збереження культурних та духовних надбань попередніх поколінь: розробка туристичного маршруту «Шляхами Павла Чубинського». Зібрати кошти на спорудження погруддя Павлу Чубинському на подвір’ї ліцею. Підняти клопотання перед міською радою про назву однієї з  нових вулиць міста іменем Павла Чубинського. Запропонувати ввести вивчення спецкурсу про життя і творчість Чубинського в школах міста та України. Створити нові стенди у музеї «Чубинський і сучасність»

 

 


1
2
3
4
5